///To dobré na mém prožití koronavirového období

To dobré na mém prožití koronavirového období

Poslední cesta vlakem domů před zákazem vycházení byla zvláštní. V liduprázdném vagónu panovala podivně poklidná atmosféra. Průvodčí už ani nezkontroloval jízdenky.  Tehdy jsem si říkala, jaké asi budou následující dny. Byly složité, zdlouhavé a únavné.  Ale dovedly mě zároveň k několika posunům v mém každodenním životě.

Pohodový i náročný homeoffice

Při práci z domova jsem začala být ještě více vytížená. Přeplněný kalendář mě donutil lépe organizovat úkoly a být efektivnější. Abych vyvážila sezení u počítače, začala jsem každý den cvičit. Do té doby jsem sport zvládala většinou jen o víkendech. Hlavně ráno je to úžasný dobrý pocit, že vstupuji do nového dne v klidu a s úsměvem. Nemluvě o dobrém pocitu po odvedeném fyzickém výkonu. Začala jsem si i kompletně vařit. Vím nyní, co jím, a je mi lépe.

Podpora od srdce

Zlaté české ručičky pomáhaly, kde mohly. Chtěla jsem také nějak přispět. Oprášila jsem proto pradávné znalosti z kroužku šití, a po večerech vytvořila okolo 100 roušek. Nevěřila bych, že mámin stroj ještě někdy využiji. Navíc k takové nevšední příležitosti. Některé byly občas umělěcké, ale účelu posloužily.

Vlastnoručně ušité roušky ze starých látek

Vlastnoručně ušité roušky ze starých látek

Relaxování s koníčky

Hodně mě dobíjelo pěkné dubnové počasí. Na konci měsíce, kdy se probouzela příroda, jsem jako každoročně osázela balkón květinami. Jahoda s kanadskou borůvkou krásně rozkvetly. Probraly se i bylinky. Byla to ideální předloha pro kreslení. Koníčky pro mě byly v to období dvojnásobně důležité. Neuvěřitelně jsem se při nich během náročných dnů odreagovala. Obrázky jsem rozdala rodině na památku, že jsme to složité období vydrželi ve zdraví.

Kanadská borůvka
Kanadská borůvka
Olivy a lesní jahoda
Lesní jahoda
Kvetoucí větvička

Naučné čtení pro život

Hned první týden zákazu vycházení jsem nakoupila zásobu čtení. Tři knihy mě hodně inspirovaly. Život samá pohroma přišla ve správnou chvíli.  Srozumitelně radí, jak se v uspěchaném životě poprat s každodenními problémy a stavy, kdy nám není zrovna do zpěvu. Kniha Ticho mi zase zvýšila  sebevědomí mé povahy introverta. Krásně vysvětluje přednosti extrovertů a introvertů, kterými se vzájemně doplňují. Biografie Elona Muska mě nadchla. Hlavně jeho přístup vyrábět produkty lépe než konkurence a posouvat je kupředu s přidanou hodnotou.

 

Čtení

Čtení

Opravdový pohodový domov

Je pro mě důležité cítit se doma pohodlně. Vyhovuje mi minimalistický skandinávský styl, mimo jiné kvůli přírodním motivům. Mou oblíbenou místností je balkón. Sedím tam, jak jen to jde, protože jsem  venku. Je to pro mě plnohodnotný pokoj. Aby mi nadšení z domova vydrželo, čas od času udělám změnu. Na Velikonoce, podzim, Vánoce a nebo prostě jen tak. Na poslední procházce jsem si v místním lučním pralese natrhala květinu a hned to doma působilo veseleji.

Luční květina

Luční květina

Velikonoční výzdoba

Velikonoční výzdoba

Udržování kontaktu

Nikdy jsem nebyla velkým fanouškem sociálních sítí. Snad s výjimkou Instagramu a Pinterestu, ale jen díky uměleckému zaměření. Nicméně Skype a Whatsup se ukázaly v době korony jako nepostradatelné pro udržení komunikace s rodinou a přáteli.

Vypnutí od světa

Naučila jsem se zarezervovat si v týdnu den, kdy nejdu na počítač a snažím se nereagovat na mobil. Užiji si chvíli klidu a soustředím se sama na sebe. Dříve jsem například měla o nedělích otrávený stav, že je další den opět pondělí, a z volného dne nic nezbylo. To se mi podařilo změnit a nyní žiju více přítomností.

Úspory

S respektem jsem si uvědomila, jak je důležité najít si správnou oblast pro práci, kterou žádná nečekaná událost nepoloží. Díky tomu jsem mohla podpořit například kavárnu mých dlouholetých přátel Coffee imrvére. Protože jsem nikam nemohla, uspořila jsem dost peněz. Donutilo mě to ještě lépe promýšlet, co opravdu k životu nezbytně potřebuji. Začala jsem také více šetřit přírodu. Koupila jsem látkové sáčky na potraviny a skončila tak s igelitovými pytlíky.

Sáček na potraviny

Sáček na potraviny

Nepopulární igelitky jsem nahradila vlastnoručně ušitými taškami ze starého prostěradla.

Vlastnoručně ušité tašky z prostěradla

Vlastnoručně ušité tašky z prostěradla

 

Když se tedy zpětně zamyslím, v mnoha ohledech pro mě bylo korona období přínosem a posunulo mě v životním stylu zase o krok dál.

By | 2022-03-11T16:18:37+00:00 Červen 20th, 2020|nezařazené|0 Comments